Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Smycken / Ring 11119506



*

nr 1111 9506


Ring

23 k, med sten, 15, 6 gr


Utrop:

4.000 kr

Såld:

3.800 kr

Sista tid för bud online:

måndag 29 maj 2017
kl 20:38:14


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
24/5 18:22:44 1      3.000 kr
24/5 19:10:48 2      3.600 kr
25/5 11:20:04 1      3.400 kr
25/5 11:20:04 2      3.600 kr (Budbetjänt)
26/5 23:38:12 3      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)

bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ring smycken sten vintage
  • 6349 Färglitografi
    3 st, Stig Fyring (1934-2015), Sverige. Son, ytter..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 jan kl 18:57
  • 6534 Förstoringsglas
    3 st, modell äldre, bland annat pärlemo. Längd: 16-21
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 jan kl 18:38
  • 6503 Halsband med h..
    + örhängen + ring, 3 delar, Sterlingsilver, Michae..//
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 jan kl 18:17
  • 6657 Karaff
    rutslipad dekor, med silvermontering (G9), höjd: 3..//
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 jan kl 19:36
  • 6093 OljemÃ¥lning
    Astrid Harms-Ringdahl (1912-1984), Sverige. Signer..//
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 jan kl 19:43
  • 6465 OljemÃ¥lning
    Maj Bring (1880-1971), Sverige. Signerad, daterad ..//
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 jan kl 20:55




Ladda ner broschyr